Hoppa till huvudinnehåll

Husdjursporträtt – en miniutställning

En liten, liten utställning om fotograferad vänskap mellan djur och deras människor.

Evenemanget har ägt rum

En liten, liten utställning om fotograferad vänskap mellan djur och deras människor.

Nischen, nedre plan Museibyggnaden
Västernorrlands museum
23. sep 2025
Tills vidare
  • Flicka i klänning och spetskrage håller en katt i famnen. Svartvit bild, omkring sekelskifte 1900.
    1/1

Hur många bilder på hundar och katter har du i din mobiltelefon? För djurägare, ”pet parents”, är nog antalet ganska högt. Vi kan helt enkelt inte låta bli att fotografera våra husdjur. Men att fotografera husdjur är inte ett nytt fenomen.

Mot slutet av 1800-talet började det bli populärt att gå till fotografen och låta sig porträtteras. Att äga husdjur blev en statussymbol för välbärgade familjer och en del började ta med sig sina hundar och katter till fotografen för att porträttera dem, oftast tillsammans med sina ägare.

På museet kan du nu se ett litet urval med 10 bilder husdjursporträtt från tidigt 1900-tal, i en liten monter i nischen på nedre plan. Fotografierna är tagna av fotografen Knut Wallin (1876–1947). 

Tillgänglighet

  • Nischen ligger till höger 1 trappa ner från entréhallen.
  • Hiss från entréplan finns.
  • Toaletter finns i museets entréhall, inkl. tillgänglighetsanpassad toalett. 
  • Plats för handikapparkering 20 meter från entrédörrarna.