Hoppa till huvudinnehåll

Lieslåtterkurs med länsstyrelsen

Välkommen att lära dig mer om lieslåtter, både du och lien kan bli riktigt vassa! OBS! Det finns tre kurstillfällen, på tre olika platser i länet.

Välkommen att lära dig mer om lieslåtter, både du och lien kan bli riktigt vassa! OBS! Det finns tre kurstillfällen, på tre olika platser i länet.

Murberget friluftsmuseum
Västernorrlands museum, Murbergsvägen 31, 871 50 Härnösand, Sverige
16. jul 2025
10.00 – 17.00 Onsdag
  • Männskor går på en sommaräng och slår gräs med lie.
    1/1

Vi bjuder in till en kurs där både du och lien blir vass! Vi går igenom säkerhetsfrågor, skötsel av ängen, slår med lie, samt övar både knackning och slipning av liar. Liar finns att låna, men ta gärna med din egen om du har.

• Söndag 6 juli kl. 10–17, Granbodåsen, Ånge.

• Onsdag 16 juli kl. 10–17, Västernorrlands Museum, Härnösand.

• Torsdag 17 juli kl. 10–17, Gammelgården, Myckelgensjö.

Kurserna är i första hand för dig som är verksam i ett jordbruksföretag eller sköter jordbruksmark. Övriga är välkomna i mån av plats då deltagarantalet är begränsat.

Kursledare är Patrik Glamsjö, egenföretagare inom naturvård samt lantbrukare i Indal. Dagarna arrangeras i samverkan med Västernorrlands museum. 
Ta med egen matsäck. Kursen är kostnadsfri.

Läs mer och anmäl dig till respektive kursdag 

Samarr: Länsstyrelsen Västernorrland.

Tillgänglighet

För frågor kring tillgänglighet, kontakta Länsstyrelsen Västernorrland 

  • Blå EU-flagga med gula stjärnor i cirkel
    1/1
Museum24:Portal - 2025.06.11
Grunnstilsett-versjon: 2